Ur. 23 października 1961 r. w Częstochowie.
Komitety wyborcze:
- KKW Samorządna Gmina Janów;
- KWW Ziemia Janowska.
Napisał o sobie:
Funkcje pełnione w samorządzie: zastępca wójta gminy Janów 1990 – 1994, wójt gminy Janów 1994 – 2010, zastępca wójta gminy Mstów od 2010 do chwili obecnej, radny gminy Janów 1990 – 1994, radny powiatu częstochowskiego 1998 – 2002, przewodniczący zarządu Związku gmin Jurajskich od 1991 do chwili obecnej.
Najważniejsze osiągnięcia:
Trudno to zmierzyć i zważyć, ale myślę że najważniejsze było budowanie identyfikacji i tożsamości z własną gminą, czynienie otaczającej nas rzeczywistości lepszej, bardziej przyjaznej do zamieszkiwania oraz wzrost poczucia wartości mieszkańców który z tego wynikał. W praktyce to zarówno ciągła budowa infrastruktury: wodociągów, kanalizacji, dróg i chodników, termomodernizacje szkół, porządkowanie centrów miejscowości, budowa i modernizacja oświetlenia ulicznego a jak i zgłaszanie gminy lub jej miejscowości w różnych konkursach. Wygrana lub wyróżnienie w konkurencji z innymi, gdzie ocenia ktoś z zewnątrz, świetnie leczy kompleksy poczucia bycia gorszym wynikające z faktu mieszkania na wsi. Ale najpierw musimy mieć przekonanie, że nasze najbliższe otoczenie zmienia się we właściwą stronę.
I tak kilka przykładów: zakończenie budowy ostatniego wodociągu wiejskiego w 1994, oddanie w tym samym roku pierwszej oczyszczalni ścieków w Złotym Potoku a drugiej w Janowie w 1998 roku, kilka etapów telefonizacji gminy w latach dziewięćdziesiątych, termomodernizacje wszystkich szkół w gminie do roku 2010 , budowa ścieżek pieszo- rowerowych w Dolinie Wiercicy, uratowanie Dworku Krasińskich w Złotym Potoku i utworzenie tam przez gminę Janów Muzeum Regionalnego im. Zygmunta Krasińskiego. Wielką satysfakcję dało mi zaliczenie przez Ryszarda Wilczyńskiego „guru” odnowy wsi, renowacji rynku w Złotym Potoku do grona najlepszych realizacji w tym zakresie.
Inny element mojego działania to kreacja miejsc i atrakcji. Wymyśliłem i przez wiele lat tworzyłem wraz z zespołem duże imprezy plenerowe takie jak: Święto Pstrąga i Jurajskie Lato Filmowe w Złotym Potoku, przyciągające tysiące ludzi. Inne działania to wykreowanie Pustyni Siedleckiej (jest na wszystkich mapach wojewódzkich a jeszcze na początku lat 90 – tych była znana tylko jako była kopalnia piasku), Pstrągarni Raczyńskich, promocja sadów i gminy Mstów przez Święto Jabłka w Mstowie i projekt Owocowo w Mstowie. Oświetlenie kościołów w Janowie, Złotym Potoku, Żurawiu i podświetlenie murów obronnych kościoła we Mstowie - to ważny element szacunku dla przeszłości i zabytków. Ty samym było wymyślenie i realizacja Szlaku Śladami Przeszłości po gminie Mstów, pokazującego miejsca i obiekty w przeszłości a czasami takie których już nie ma.
Największa porażka: niezrealizowanie projektu modernizacji rynku w Janowie.
Aktywność (zawodowa i społeczna) przed pracą w samorządzie:
Pracowałem we własnym gospodarstwie ogrodniczo - rolniczym, do samorządu dostałem się poprzez działalność w Gminnym Komitecie Obywatelskim w Janowie, gdzie byłem wiceprzewodniczącym.
Rodzina: żona Halina poznana w szkole ogrodniczej, syn Maciej i córka Agnieszka.
Motto życiowe: Świat należy do aktywnych
Życiowy autorytet:
Rodzice, którzy mnie ukształtowali i polscy patrioci walczący o nasz kraj mimo wielu przeciwności.
Hobby: praca w ogrodzie, fotografia, starocie a zwłaszcza stare radioodbiorniki radiowe
Wspomnienia, które zapadły w pamięć:
Najprzyjemniejsze były chwile zakończenia różnych projektów, możliwość poznanie mnóstwa osób i bycia w ważnych miejscach. Za najważniejsze życiowe wyróżnienie, uznaję obecność na Placu Św. Piotra na pogrzebie Jana Pawła II, najtrudniejszym doświadczeniem życiowym było organizowanie życia mieszkańców w styczniu 2010 roku, kiedy na terenie całej gminy przez wiele dni nie było prądu z powodu katastrofalnych oblodzeń.
Inne informacje:
Wiceprzewodniczący Śląskiej Organizacji Turystycznej od początku czyli od ponad 10 lat, sekretarz Częstochowskiej Organizacji Turystycznej od początku jej istnienia, wiceprzewodniczący Federacji Związków , Stowarzyszeń i Powiatów RP od początku jej istnienia, przez 20 lat wiceprzewodniczący Ligi Krajowej. Laureat „Samorządowego Oskara” – Nagrody im. Grzegorza Palki, przyznanej w roku 2015 w 25 - lecie Odrodzonego Samorządu.
Wróć
Śląski Związek Gmin i Powiatów |
|