Odwiedzając moją stronę, wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Aby pliki cookies nie były zapisywane w pamięci Twojego komputera, powinieneś zmienić ustawienia przeglądarki. ZAMKNIJ

Znajdź osobę

Adam Przemysław Markowski

Wróć
Adam Przemysław Markowski
Imię: Adam Przemysław
Nazwisko: Markowski
Jednostka (JST): Janów
Funkcja: Wójt
Kadencja: 1994 - 1998, 1998 - 2002, 2002 - 2006, 2006 - 2010

Ur. 23 października 1961 r. w Częstochowie.

Komitety wyborcze:

- KKW Samorządna Gmina Janów;

- KWW Ziemia Janowska.

Napisał o sobie:

Funkcje pełnione w samorządzie: zastępca wójta gminy Janów 1990 – 1994, wójt gminy Janów 1994 – 2010, zastępca wójta gminy Mstów od 2010 do chwili obecnej, radny gminy Janów 1990 – 1994, radny powiatu częstochowskiego 1998 – 2002, przewodniczący zarządu Związku gmin Jurajskich od 1991 do chwili obecnej.

Najważniejsze osiągnięcia:

Trudno to zmierzyć  i zważyć, ale myślę że najważniejsze było budowanie identyfikacji i tożsamości z własną gminą, czynienie otaczającej nas rzeczywistości lepszej, bardziej przyjaznej do zamieszkiwania oraz wzrost poczucia wartości mieszkańców który z tego wynikał. W praktyce to zarówno ciągła budowa infrastruktury: wodociągów, kanalizacji, dróg i chodników, termomodernizacje szkół, porządkowanie centrów miejscowości, budowa i modernizacja oświetlenia ulicznego a  jak i zgłaszanie gminy lub jej miejscowości w różnych konkursach. Wygrana lub wyróżnienie w konkurencji z innymi, gdzie ocenia ktoś z zewnątrz, świetnie leczy kompleksy poczucia bycia gorszym wynikające z faktu mieszkania na wsi. Ale najpierw musimy mieć przekonanie, że nasze najbliższe otoczenie zmienia się we właściwą stronę.

I tak kilka przykładów: zakończenie budowy ostatniego wodociągu wiejskiego w 1994, oddanie w tym samym roku pierwszej oczyszczalni ścieków w Złotym Potoku a  drugiej w Janowie w  1998 roku, kilka etapów telefonizacji gminy w latach dziewięćdziesiątych, termomodernizacje wszystkich szkół w gminie do roku 2010 , budowa ścieżek pieszo- rowerowych w Dolinie Wiercicy, uratowanie Dworku Krasińskich w Złotym Potoku i utworzenie tam przez gminę Janów Muzeum Regionalnego im. Zygmunta Krasińskiego. Wielką satysfakcję dało mi zaliczenie przez Ryszarda Wilczyńskiego „guru” odnowy wsi, renowacji rynku w Złotym Potoku do grona najlepszych realizacji w tym zakresie.

Inny element mojego działania to kreacja miejsc i atrakcji. Wymyśliłem i przez wiele lat tworzyłem wraz z zespołem duże imprezy plenerowe takie jak: Święto Pstrąga i Jurajskie Lato Filmowe w Złotym Potoku, przyciągające tysiące ludzi. Inne działania to wykreowanie Pustyni Siedleckiej (jest na wszystkich mapach wojewódzkich a jeszcze na początku lat 90 – tych była znana tylko jako była kopalnia piasku), Pstrągarni Raczyńskich, promocja sadów i gminy Mstów przez Święto Jabłka w Mstowie i projekt Owocowo w Mstowie. Oświetlenie kościołów w Janowie, Złotym Potoku, Żurawiu i podświetlenie murów obronnych kościoła we Mstowie -  to ważny element szacunku dla przeszłości i zabytków. Ty samym było wymyślenie i realizacja Szlaku Śladami Przeszłości po gminie Mstów, pokazującego miejsca i  obiekty w przeszłości a czasami takie których już nie ma.

Największa porażka: niezrealizowanie projektu modernizacji rynku w Janowie.

Aktywność (zawodowa i społeczna) przed pracą w samorządzie:

Pracowałem we własnym gospodarstwie  ogrodniczo - rolniczym, do samorządu dostałem się poprzez działalność w Gminnym Komitecie Obywatelskim w Janowie, gdzie byłem wiceprzewodniczącym.

Rodzina: żona Halina poznana w szkole ogrodniczej, syn Maciej i córka Agnieszka.

Motto życiowe: Świat należy do aktywnych

Życiowy autorytet:

Rodzice, którzy mnie ukształtowali  i polscy patrioci walczący o nasz kraj mimo wielu przeciwności.

Hobby: praca w ogrodzie, fotografia, starocie a zwłaszcza stare radioodbiorniki radiowe

Wspomnienia, które zapadły w pamięć:

Najprzyjemniejsze były chwile zakończenia różnych projektów, możliwość poznanie mnóstwa osób i bycia w ważnych miejscach. Za najważniejsze życiowe wyróżnienie, uznaję obecność na Placu Św. Piotra na pogrzebie Jana Pawła II, najtrudniejszym doświadczeniem życiowym było organizowanie życia mieszkańców w styczniu 2010 roku, kiedy na terenie całej gminy przez wiele dni nie było prądu z powodu katastrofalnych oblodzeń.

Inne informacje:

Wiceprzewodniczący Śląskiej Organizacji Turystycznej od początku czyli od ponad 10 lat, sekretarz Częstochowskiej Organizacji Turystycznej od początku jej istnienia, wiceprzewodniczący Federacji Związków , Stowarzyszeń i Powiatów RP od początku jej istnienia, przez 20 lat wiceprzewodniczący Ligi Krajowej. Laureat „Samorządowego Oskara” – Nagrody im. Grzegorza Palki, przyznanej w roku 2015 w  25 - lecie Odrodzonego Samorządu.

Wróć

Śląski Związek Gmin i Powiatów
ul. Kościuszki 43/5
40-048 Katowice
e-mail: zwiazek@silesia.org.pl
tel.: +4832/ 251 10 21, 609 03 50, 609 03 51
fax.: +4832/ 251 09 85, 609 03 61


Śląski Związek
Gmin i Powiatów