Odwiedzając moją stronę, wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Aby pliki cookies nie były zapisywane w pamięci Twojego komputera, powinieneś zmienić ustawienia przeglądarki. ZAMKNIJ

Znajdź osobę

Aleksander Ireneusz Wyra

Wróć
Aleksander Ireneusz Wyra
Imię: Aleksander Ireneusz
Nazwisko: Wyra
Jednostka (JST): Łaziska Górne
Funkcja: Burmistrz
Kadencja: 2010 - 2014, 2014 - 2018, 2018 - 2023
Jednostka (JST): Łaziska Górne
Funkcja: Przewodniczący RM
Kadencja: 2002 - 2006, 2006 - 2010


Ur. 4 marca 1960 r. w Mikołowie.

Komitet wyborczy: KWW Forum Samorządowe.

W 2018 r. ponownie wybrany w I turze (78,46% głosów).

Ze strony internetowej Aleksandra Wyry:

Moją dewizą jest praca na rzecz Łazisk Górnych i jego mieszkańców. Nie interesuje mnie „wielka polityka” i działalność sterowanych centralnie partii politycznych. Uważam, że na szczeblu małych miast najlepiej sprawdzają się komitety lokalne.

Funkcje pełnione w samorządzie:

- w latach 1998 - 2002 byłem członkiem Zarządu Miasta;

- w kadencjach: 2002-2006 i 2006-2010 pełniłem funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej.

Aktywność zawodowa: Jestem absolwentem Wydziału Górniczego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Ponadto w 1996 r. na Akademii Ekonomicznej w Katowicach ukończyłem studia podyplomowe w zakresie zarządzania.
Od sierpnia 1983r. nieprzerwanie pracowałem w KWK „Bolesław Śmiały” i przeszedłem kolejno wszystkie szczeble kariery od stanowiska nadgórnika do stanowiska Kierownika Działu Techniki Strzałowej, Obudowy, Kierowania Stropem i Wierceń.

Największe osiągniącia:

- przebudowa terenu rekreacyjno - sportowego wraz z budową nowych ścieżek zdrowia za basenem „Żabka”, siłownią zewnętrzną i placem zabaw dla dzieci;

- likwidacja wszystkich boisk asfaltowych i budowa boisk wielofunkcyjnych przy Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 3, Szkole Podstawowej nr 1, Zespole Szkół im. Piastów Śląskich i na osiedlu Centrum;

- otwarcie Szkoły Podstawowej nr 2, kapitalny remont budynku przy ul. Cieszyńskiej 12;

- utworzenie miejsca piknikowo – rekreacyjnego na Ynzli;

- termomodernizacja zabytkowej części Szkoły Podstawowej nr 1;

- budowa Skateparku;

- powstanie nowych placów zabaw na Placu Ratuszowym, przy ul. Zwałowek, ul. Wyzwolenia, ul. Świerczewskiego, przy Zespole Szkół im. Piastów Śląskich, przy budynku Przedszkola i Żłobka Miejskiego na ul. Miodowej, przy Przedszkolu nr 7;

- budowa i powstanie Przedszkola Integracyjnego i Żłobka Miejskiego przy ul. Miodowej;

- wielomilionowe inwestycje związane z infrastrukturą drogową oraz budowa sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach Wyrska/Wyszyńskiego/Pstrowskiego/Sikorskiego oraz na skrzyżowaniu ul. Górniczej z DK 81;

- rozbudowa i modernizacja Stadionu Miejskiego przy ul. Sportowej.

Udokumentowane związki mojej rodziny z Łaziskami sięgają połowy XVIII w. Przez całe życie mieszkam pod jednym adresem, w Łaziskach Górnych, przy ulicy Cieszyńskiej, w starym „prawie zabytkowym” i prawie oryginalnym domu rodzinnym z 1936 roku.

Dziadek, uczestnik Powstań Śląskich, był pierwszym po wojnie wójtem w Łaziskach Górnych. Nominował go na to stanowisko gen. Jerzy Ziętek. Pracował w Kopalni „Bolesław Śmiały”.

Ojciec, mgr inż. geodeta, zginął podczas wykonywania obowiązków służbowych w 1981r. w Iraku.

Matka, emerytowany pracownik banku, mieszka wraz ze mną w domu rodzinnym.

Żona, łaziszczanka od urodzenia, mgr filologii polskiej, pracuje jako nauczycielka języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki w Mikołowie.

Córka, mgr kosmetologii, ukończyła studia na Wydziale Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracuje jako przedstawiciel medyczny.

Brat - Łukasz Wyra jako jeden z nielicznych mieszkańców Łazisk pracuje dla Komisji Europejskiej i pomaga wdrażać fundusze UE w Polsce.

Hobby: kino i dobra książka, szczególnie współczesna proza (moja biblioteka liczy kilka tysięcy tomów). Od dzieciństwa jeżdżę na nartach i gram w tenisa ziemnego. Uwielbiam wycieczki rowerowe po naszym mieście, które pozwalają mi na ocenę stanu najdalszych jego zakątków.

Wróć

Śląski Związek Gmin i Powiatów
ul. Kościuszki 43/5
40-048 Katowice
e-mail: zwiazek@silesia.org.pl
tel.: +4832/ 251 10 21, 609 03 50, 609 03 51
fax.: +4832/ 251 09 85, 609 03 61


Śląski Związek
Gmin i Powiatów