Odwiedzając moją stronę, wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Aby pliki cookies nie były zapisywane w pamięci Twojego komputera, powinieneś zmienić ustawienia przeglądarki. ZAMKNIJ

Znajdź osobę

Piotr Zniszczoł

Wróć
Imię: Piotr
Nazwisko: Zniszczoł
Jednostka (JST): Świerklany
Funkcja: Wójt
Kadencja: 1994 - 1998

Ur. 23 kwietnia 1967 r. w Rybniku.

Komitety wyborcze:

1990-1994 - Komitet Obywatelski „Solidarność" w Świerklanach,

1994-2002 - KWW Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy,

2002-2010- KWW Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego,

2010-2014- KW Platforma Obywatelska.

Napisał o sobie:

Funkcje pełnione w samorządzie:

1990 - 2002 - radny w gminie Świerklany,

2002 - 2014 - radny w powiecie Rybnickim (ziemskim) + Przewodniczący Komisji Budżetu Rady Powiatu w tych latach.

1990 - 1994 - członek Zarządu Gminy Świerklany,

1992 - 1994 - Zastępca Wójta Gminy Świerklany,

1994 - 1998 - Wójt Gminy Świerklany,

1994 - 1999 - członek Zarządu Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Wodzisławiu Śląskim,

1995 - 1998 - członek Zgromadzenia Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju.

Najważniejsze osiągnięcia:

1990-94: zorganizowanie samorządnej gminy, ustabilizowanie sytuacji ekonomicznej gminy po kryzysie gospodarczym i hiperinflacji końca lat 80-tych, oddanie do użytku Ośrodka Zdrowia w Świerklanach, zakończenie remontu remiz OSP w Jankowicach i Świerklanach, budowa gminnego wysypiska śmieci.

1994-98: zorganizowanie profesjonalnego zaopatrzenia mieszkańców w wodę poprzez powołanie Gminnego Zakładu Wodociągów i budowę szeregu wodociągów oraz wykonanie koncepcji kanalizacji gminy i wykup terenów pod oczyszczalnię a także budowa pierwszych kolektorów kanalizacyjnych, zorganizowanie służb komunalnych poprzez powołanie Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej, wykup terenów pod strefę przemysłową oraz pozyskanie pierwszych środków europejskich z funduszu PHARE dla jej uzbrojenia a także udostępnienie terenów strefy dla firm, zbudowanie pełnowymiarowej sali sportowej w Świerklanach Dolnych, ustanowienie i wykup terenów pod skoncentrowane strefy budownictwa mieszkaniowego w Świerklanach (rejon Rybnicka-Plebiscytowa) i w Jankowicach (Hanuski) -zorganizowanie pierwszych przetargów na działki budowlane, zbudowanie parkingów przy Kościołach w Jankowicach i Świerklanach, i Ośrodka Sportowo- Rekreacyjnego w Jankowicach, nawiązanie współpracy z samorządami z Rumunii (Cacica) i Francji (Canton d'Archiac), uporządkowanie numeracji i nazewnictwa ulic w gminie, nadanie gminie Świerklany sztandaru, herbu i flagi, budowa sterowanego centralnie oświetlenia ulicznego w gminie, wykonanie koncepcji kompleksu oświatowego w Jankowicach, wykup terenów pod domy przedpogrzebowe i rozpoczęcie jego budowy w Jankowicach, zbudowanie szeregu chodników (m.in. Wodzisławska, Kościelna w Jankowicach).

1998-2002: zbudowanie kompleksu oświatowego w Jankowicach (szkoła podstawowa i gimnazjum), rozpoczęcie budowy gimnazjum w Świerklanach, budowa oczyszczalni ścieków i wykonanie pierwszych podłączeń kanalizacyjnych, zakończenie budowy domu przedpogrzebowego w Jankowicach i ośrodka sportowo-rekreacyjnego w Świerklanach.

2002-2014: remonty dróg powiatowych i budowa chodników przy tych drogach (obszar powiatu), budowa sal gimnastycznych dla Zespołu Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych, remont budynku Starostwa w Rybniku, przejęcie przez powiat ul. Szerockiej w Świerklanach.

Największe niepowodzenie/rozczarowanie:

Za rozczarowanie (nie tyle w zakresie własnej działalności, ile w zakresie możliwości działania instytucjonalnego) uznaję słabość powstałych w 1998r. powiatów, które swoim działaniem powinny wspierać rozwój gmin i regionów, gdy tymczasem są one głównie ośrodkami administracyjnymi (wydawanie praw jazdy, dowodów rejestracyjnych itp.). Idea powstania powiatów została zniekształcona gdy zamiast planowanych w 1998 r. w skali całej Polski 150 powiatów, powstało ich ponad 350 (obecnie 380) - spowodowało to ich słabość i niejako przeczy sensowi ich istnienia w obecnej postaci.

Aktywność przed pracą w samorządzie:

Zarówno przed, jak i w trakcie i obecnie jestem związany z pracą w przemyśle górniczym. Moja aktywność społeczna zaczęła się w 1989r. kiedy to byłem inicjatorem i jednym z twórców powstania w gminie Świerklany Komitetu Obywatelskiego „Solidarność" oraz zostałem jego Przewodniczącym. To właśnie wówczas w czasie zmian systemowych w Polsce lat 1989/1990 zaangażowałem się w ruch Komitetów Obywatelskich, które były kreatorami zmian w poszczególnych miastach i gminach - wyrazem czego było zaangażowanie się w pracach przy wyborach do sejmu i senatu 4.06.1989 r. (z ramienia Gminnego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność" byłem Zastępcą Przewodniczącego Komisji Wyborczej w Świerklanach Dolnych), a następnie działałem w ramach Komitetu Obywatelskiego, który przygotowywał się do wyborów w dniu 27.05.1990 r. do odrodzonego samorządu terytorialnego (ilustrował to słynny plakat: „zachodźże czerwone słoneczko).

Oprócz działań w strukturach samorządu działałem i nadal funkcjonuję w strukturach gospodarczych związanych z samorządem: w latach 2001-2003 jako Zastępca Prezesa Jastrzębskiej Strefy Aktywności Gospodarczej Sp. z o.o. a obecnie w Radzie Nadzorczej Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Mam zatem spojrzenie na funkcjonowanie samorządów nie tylko jako radny ale także i z drugiej strony - tej gospodarczej.

Rodzina:

W 1991 r. zawarłem związek małżeński z Moniką Marczyk. Mamy dwie córki: Anna (ur. w 1992 r.) i Edyta (ur. w 1996 r.). Mieszkamy cały czas w Świerklanch.

Motto życiowe:

Mam dwa: „Alea iacta est" oraz „świat należy do tych, którzy potrafią zaofiarować mu największą nadzieję".

Życiowy autorytet: Jezus Chrystus.

Hobby:

Jazda na nartach, żeglarstwo.

Wspomnienie, które na zawsze zapadło w pamięć:

Sprint na 17 piętro biurowca.

Był piątek, koniec lata 1997 roku. Do godz. 15.30 należało złożyć dokumenty będące wnioskiem o przyznanie środków z programu PHARE na dofinansowanie uzbrojenia strefy przemysłowej, którą tworzyliśmy przy ul. Przemysłowej w Świerklanch. Pieniądze były potrzebne na budowę drogi dojazdowej i budowę sieci elektrycznej - bez nich strefa byłaby tylko pustym polem. Jak to w takich sytuacjach bywa kompletowanie dokumentacji (w tym projekty techniczne i kosztorysy) trwało do ostatniej chwili. Dokumenty należało złożyć w biurze mieszczącym się w Katowicach, na 17 piętrze biurowca przy ul. Wita Stwosza 31, w nie przekraczalnym terminie do 15.30. Mieliśmy szanse na otrzymanie wsparcia pod warunkiem, że dokumentacja będzie kompletna i przekonywująca. Byliśmy chyba pierwszą gminą wiejską, która przystąpiła do budowy strefy przemysłowej. Wniosek pojechałem złożyć wspólnie z szefem inwestycji Józefem Skibą. Do Katowic (odległość 50 km) wyruszyliśmy o godz. 14.50 ©. Przed budynek na Wita Stwosza 31 (22 kondygnacyjny biurowiec, gdzie obecnie miesi się m.in. Prokuratura i RIO) zajechaliśmy o 15.23 (nie było wtedy jeszcze fotoradarów na „wiślance" ;-). Nie pamiętam już gdzie porzuciliśmy auto i sprintem po schodach do głównego holu do wind. Przyklejamy się do drzwi windy... a na jej drzwiach karteczka „awaria"... O kurdesz, spojrzałem na zegarek: 15.26, potem na Józka: „lecimy po schodach!". „Cooo?" - do dziś nie wiem jak udało się nam wbiec na 17 piętro tak, że kiedy otworzyliśmy drzwi do biura, w którym przyjmowane były wnioski pani podchodziła właśnie do nich aby je zamknąć. Spojrzałem na zegarek: 15.30: „chcieliśmy złożyć jeszcze wniosek" - powiedziałem i szeroko uśmiechnąłem się. „Nooo, dooobrze" - usłyszeliśmy odpowiedź.

PS. Dziś strefa przemysłowa przy ul. Przemysłowej jest już w całości zapełniona (zlokalizowana tam jest m.in. firma Becker-Warkop) - należałoby zatem złożyć kolejny podobny wniosek... ©

Inne informacje:

Działając przez 24 lata w samorządach (gminnym i powiatowym) miałem okazję widzieć jak te samorządy powstawały, walczyły o swoje, wygrywały i przegrywały, kłóciły i dzieliły się na mniejsze jednostki. Ale zazwyczaj ten ruch ludzi, którym zależy na ich małej ojczyźnie przyczyniał się do tworzenia czegoś nowego, rozwoju ich lokalnych społeczeństw, powstawaniu nowych inwestycji. I tego życzę wszystkim samorządom: aby nie zabrakło ludzi, którym się chce pchać te małe ojczyzny ku rozwojowi.

Wróć

Śląski Związek Gmin i Powiatów
ul. Kościuszki 43/5
40-048 Katowice
e-mail: zwiazek@silesia.org.pl
tel.: +4832/ 251 10 21, 609 03 50, 609 03 51
fax.: +4832/ 251 09 85, 609 03 61


Śląski Związek
Gmin i Powiatów