Odwiedzając moją stronę, wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Aby pliki cookies nie były zapisywane w pamięci Twojego komputera, powinieneś zmienić ustawienia przeglądarki. ZAMKNIJ

Znajdź osobę

Krzysztof Matyjaszczyk

Wróć
Krzysztof Matyjaszczyk
Imię: Krzysztof
Nazwisko: Matyjaszczyk
Jednostka (JST): Częstochowa
Funkcja: Prezydent
Kadencja: 2010 - 2014, 2014 - 2018, 2018 - 2023

Ur. 27 maja 1974 r. w Radomsku.

Komitet wyborczy: KKW SLD Lewica Razem.

Wiceprzewodniczący Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

W wyborach 2018 r. wybrany ponownie w I turze (59,76% głosów).

Napisał o sobie:

Funkcje pełnione w samorządzie:

Zastępca naczelnika w Starostwie Powiatowym w Częstochowie, radny miasta Częstochowy, wiceprzewodniczący Rady Miasta Częstochowy, prezydent miasta Częstochowy, prezes Klubu Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów Regionu Częstochowskiego, zastępca przewodniczącego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, współprzewodniczący zespołu ds. administracji publicznej i bezpieczeństwa obywateli w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy.

Najważniejsze osiągnięcie:

Wzmocnienie miasta jako ośrodka gospodarczego i akademickiego, poprawę miejskiej infrastruktury i przygotowanie terenów inwestycyjnych, dobrą współpracę z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi, rozwój ekonomii społecznej, a także  kultury niezależnej i alternatywnej.

Mimo niesprzyjającej koniunktury zrealizowano wiele ważnych, miejskich inwestycji, wiele z nich otrzymało dofinansowanie z Unii Europejskiej lub z innych źródeł. Sukcesem jest na pewno poprawa stanu dróg, nie tylko w śródmieściu. Dzięki pewnej mobilizacji zarówno organizacyjno-logistycznej, jak i finansowej, wyremontowano lub wybudowano - tylko do końca 2013 roku - ponad 60 kilometrów ulic, w tym tzw. korytarz północny, ponad 35 kilometrów chodników, powstały węzły, nowe wiadukty, obiekty mostowe, 15 kilometrów ścieżek rowerowych, w planach są kolejne… Ponadto zakończono modernizację Filharmonii, budowę Hali Sportowej Częstochowa, linii tramwajowej na Wrzosowiak i Błeszno, modernizację Alei Najświętszej Maryi Panny. Dzięki europejskim środkom uzbrojono też tereny inwestycyjne.

Po wielomiesięcznej walce, w którą włączyli się także mieszkańcy pisząc listy do Ministra Finansów, włączono tereny inwestycyjne w rejonie ul. Koksowej i Korfantego (34,4 ha) do Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC, a tereny komunalne na Skorkach oraz przy ul. Kusięckiej (36 ha) do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Strefy już zaczynają przynosić wymierne korzyści, wydawane są pierwsze zezwolenia, są już firmy, które zatrudnią częstochowian.

Przygotowano wspólnie ze środowiskiem biznesowym Program wspierania przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy na lata 2013-2018, który zakłada w sumie realizację ponad 100 działań stymulujących przedsiębiorczość w Częstochowie.

Udało się zwiększyć ofertę programów zdrowotnych dla mieszkańców.

Utworzono Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny, Centrum Aktywności Seniorów, wprowadzono specjalne zniżkowe karty Częstochowski Senior i Rodzina+.

Wprowadzono stałe konsultowanie najważniejszych decyzji z mieszkańcami. W Częstochowie działa m.in. obywatelska inicjatywa uchwałodawcza, realizowane są lokalne inicjatywy mieszkańców, z roku na rok wzrasta zakres zadań zleconych organizacjom pozarządowych, a w ważnych dla miasta sprawach organizowane są konsultacje społeczne. W tym roku wprowadzono też budżet partycypacyjny - kolejne narzędzie zwiększające bezpośredni udział mieszkańców we współrządzeniu i współdecydowaniu o sprawach dotyczącej lokalnej społeczności.

Największe niepowodzenie (lub rozczarowanie):

Nie udało się namówić żadnego z ugrupowań w Radzie Miasta do wzięcia współodpowiedzialności za rozwój miasta. Chciałem koalicji dla szybszej i skuteczniejszej pracy na rzecz Częstochowy, jeszcze kilka miesięcy temu stanowiska wiceprezydentów były nieobsadzone, czekały... Nie mam wielkich pretensji do kolegów z innych ugrupowań, wygodniej jest być w opozycji, ale ocenią to mieszkańcy.

Aktywność (zawodowa, społeczna i polityczna):

Przewodniczący Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego, zaangażowany m.in. przy współtworzeniu festiwali kultury studenckiej "FAMA" oraz obozów studenckich i adaptacyjnych; przewodniczący Rady Dzielnicy Raków, przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów w Częstochowie, szef częstochowskiego SLD, wiceprzewodniczący rady wojewódzkiej partii w Katowicach; wiceprezes Akademickiego Związku Sportowego, poseł na Sejm RP.

Rodzina: żona, syn i córka.

Motto życiowe: Wkładać w to co, się robi maksymalnie dużo energii i serca, sukces smakuje wtedy naprawdę wyśmienicie, a nawet jeśli przydarzy się porażka, to przecież zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy.

Życiowy autorytet: Rodzice - za wytrwałość w mobilizowaniu mnie do różnych ważnych i potrzebnych rzeczy, których znaczenie dopiero teraz doceniam.

Hobby: żeglarstwo (organizowałem wiele obozów żeglarskich i uczestniczyłem w regatach; w 2003 i 2004 roku zdobyłem tytuł mistrza Częstochowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego), lubię także jazdę konną, narciarstwo, nurkowanie, a właściwie wszystkie formy aktywności fizycznej.

Wspomnienie, które na stałe zapadło w pamięć:

Udział w delegacji zagranicznej z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim do Chin, wraz z przedstawicielami polskiego biznesu i wielu urzędów państwowych.


Wróć

Śląski Związek Gmin i Powiatów
ul. Kościuszki 43/5
40-048 Katowice
e-mail: zwiazek@silesia.org.pl
tel.: +4832/ 251 10 21, 609 03 50, 609 03 51
fax.: +4832/ 251 09 85, 609 03 61


Śląski Związek
Gmin i Powiatów